Zavolejte nám (Po-Pá 8-17)

Údržba a ošetření

V následujícím článku vám chceme dát několik tipů, jak správně pečovat o kůži, abyste si své boty ara mohli užít co nejdéle.

 

NEJPRVE VYČISTĚTE, POTÉ OŠETŘUJTE
ZÁKLADNÍ ČIŠTĚNÍ
HLADKÁ KŮŽE
LAKOVANÁ KŮŽE
VELUR (SEMIŠ)/NUBUK
MAŠTĚNÁ A VOSKOVANÁ KŮŽE ( USNĚ NAPUŠTĚNÉ TUKEM)
SYNTETIKA
TEXTIL
GORE-TEX
ABSOLUTNÍ „NE”

 

NEJPRVE VYČISTĚTE, POTÉ OŠETŘUJTE

Impregnujte obuv ještě před prvním použitím alespoň třemi vrstvami. Každou z nich nechte důkladně zaschnout.

Při další údržbě obuv nejprve zbavte nečistot, hladkou kůži nakrémujte a poté opět naimpregnujte. Syté a pastelové barvy mohou během užívání vyblednout. Pravidelnou údržbou vhodným krémem a impregnací lze barevnou změnu zmírnit.

Pořiďte si antibakteriální osvěžovač. Poradí si se zápachem a dokáže obuv dezinfikovat. Střídejte často obuv. Pro různou aktivitu jsou určené různé druhy obuvi. V botách do kanceláře byste neměli chodit celý den po městě.

Obuv je nutné po každém použití nechat důkladně vyschnout a vyvětrat. I po krátkém nošení vnitřní část vlivem pocení navlhne. Promočené boty nesušte násilím, jinak může dojít k popraskání materiálu. Nechte je volně vyschnout, popřípadě vyplňte novinami,které do sebe vlhkost vsáknou.

 

ZÁKLADNÍ ČIŠTĚNÍ

Záleží na materiálu, z jakého je obuv vyrobená, neboť každý z nich vyžaduje jinou péči. A takovou péči je nutné věnovat obuvi opakovaně. Nabídka přípravků k ošetřování obuvi je poměrně široká, ucelený program na ošetření obuvi najdete v naší nabídce “DOPLŇKY”.

 

HLADKÁ KŮŽE 

Hladká kůže má hladký povrch, je prodyšná a velmi pružná. Měla by být pravidelně ošetřovaná a leštěná krémem, aby zůstala vyživená a zachovala si pružnost. Samozřejmostí je aplikace impregnace.

TIP: Vlhká obuv se nesmí krémovat. Krém se smíchá s vodou a o to déle pak trvá jeho zaschnutí. Vyvarujte se častému používání samoleštících prostředků, vždy dávejte přednost krému.

 

LAKOVANÁ KŮŽE

Kůže jejíž povrch je hladký a lesklý, což je docíleno lakovou úpravou. Lak musí snášet ohyby a zůstat pružný. Z toho bohužel vychází jeho krásný, ale nejvíce choulostivý materiál jaký můžete obout. Naproti tomu kožená lakovaná obuv poskytuje pohodlí a skvěle sedí na noze. Kromě mechanického poškození je však třeba se vyvarovat chemických vlivů, promáčení i mrazu.

TIP: K ošetření je nutné používat speciální prostředky, které lak ošetří a nezničí. Nečistoty odstraňte měkkým hadříkem za sucha nebo mokra.

 

VELUR (SEMIŠ)/NUBUK

Velur je kůže, která je broušená z rubové strany, má tedy delší vlas. Nubuk je kůže, která je broušená z lícové strany. Broušené kůže jsou velmi prodyšné a mají vyšší nasákavost. Pro udržení původního vzhledu byste měli používat pouze speciální přípravky pro jejich obnovu.

TIP: Tento druh kůže NIKDY NEKRÉMUJTE ! Čistěte kartáčkem, brusnou houbičkou (jemně), ošetřujte vhodnou čistící pěnou, pak aplikujte přípravek oživující původní barvu. Nakonec použijte impregnační sprej.

 

MAŠTĚNÁ A VOSKOVANÁ KŮŽE

Povrch této kůže je na pohled drsný, na dotek olejovitý. Jde o materiál,který je pružný a díky použití vosků při výrobě i částečně voděodolný. Voskovaná kůže musí být pravidelně ošetřovaná prostředky obsahujícími tuk.

TIP: Tyto výrobky obsahují vysoký podíl vosku, proto po jejich aplikaci vypadá obuv tmavší.  Kůži s maštěnou nebo voskovanou úpravou očistěte od hrubých nečistot pomocí vlhkého hadříku nebo jemného kartáčku. Po uschnutí povrchu aplikujte vyživující sprej.

 

SYNTETIKA

Často velmi podobná hladké kůži, ale při bližším pohledu poznáte, že struktura výrobku je velmi pravidelná (u pravé kůže jsou různé přirozeně vzniklé nesrovnalosti) a také má charakteristickou vůni.

TIP: Snadno se čistí vodou s přídavkem saponátu, po opláchnutí se vytře hadříkem a nechá volně uschnout.

 

TEXTIL

Obuv je lehká, šitá či lepená, letní. Minimálně odolná proti špíně a mokru, v podstatě jsou to boty jenom do sucha a neustále se musí čistit.

TIP: Čistí se kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka. Mastné skvrny vyčistíte čističem skvrn na textil. Naimprenujte sprejem na textil.

 

GORE-TEX

Membrána GORE-TEX uvnitř našich výrobků nepotřebuje žádnou údržbu. Jedná se o moderní vícesložkový materiál s jedinečnou stálostí. Pokud není přímo propíchnut, zůstává trvale 100% nepromokavý.

Impregnování neprovádíte kvůli membráně GORE-TEX. Aplikováním voděodpudivého impregnačního prostředku na obuv zajistíte:

 

 


TIP: K vyčištění kožené obuvi použijte kartáč a vlažnou vodu. K vyčištění textilní obuvi použijte houbičku. Mastné výrobky na bázi tuků nebo olejů a výrobky na silikonové bázi mohou výrazně snížit prodyšnost celé boty, veškeré výrobky na bázi vodních roztoků ošetří povrch obuvi, aniž by snížily její prodyšnost. Obuv vždy nechte vyschnout přirozeně. Nikdy ji nesušte na přímém slunci či v blízkosti jiného tepelného zdroje.

 

ABSOLUTNÍ NE”

Nikdy nepoužívejte rozpouštědla jako aceton, čistič na skvrny, benzín, lihoviny, atd.

Zakoupenou obuv nelze prát v pračce, ani v ruce, hrozí nenávratné poškození.

Pokud je to možné, nepoužívejte přípravky  nižší kvality. V době nákupu použijte výrobky ze specializovaného obchodu, nebo si objednejte správný produkt kvalitní péče o vaši obuv.